Новини - 2020-08-18 13:34:14

Половината от фурмите на Караниколов отишли в мюфтийството

Новини Половината от фурмите на Караниколов отишли в мюфтийството

Половината от прословутата пратка фурми от Абу Даби са изпратени към Главното мюфтийство, а дарените дезинфектанти са се оказали негодни за медицинска употреба, съобщи днес шефът на Българския червен кръст Ристе Григоров.


"Половината от фурмите са раздадени на нуждаещи се през мюфтийството със съдействието на представителите на Българския червен кръст", каза директорът на БЧК пред "Медиапул". Другата половина от фурмите са раздадени на социалните служби из цялата страна. Българският червен кръст гарантира, че всички фурми са достигнали до хора в нужда.


Април месец тази година България получи дарение за борба с коронавируса от Абу Даби, което съдържаше 12 тона фурми и 6 тона медицински консумативи, включително дезинфектанти. Пратката бе съпроводена лично от тогавашния министър на икономиката Емил Караниколов, който стана за смях, опитвайки се да обясни  как фурмите помагат за борбата с коронавируса, освен че са "хубава" и "калорична храна".


Размяната на храни срещу медицински консумативи се случи по инициатива на фирмата "Интръст" на депутата Делян Пеевски и компанията "Градус", която се занимава с производство и търговия на пилешки продукти. Тогава двете фирми изнесоха за ОАЕ 32 тона храни, срещу които България получи 15 тона медицински консумативи, голямата част от които се оказаха фурми.


След направена от БЧК експертиза на получените от ОАЕ дезинфектанти се оказало, че те са и негодни за медицинска употреба, но стават за дезинфекция на ръце, поради което от БЧК са взели решения да ги дарят на Ливан, където да помогнат поне на бедстващите хора. Става дума за общо 500 опаковки по 250мл нискокачествен дезинфектант, но за фурмите още никой не е казал дали са сладки и питателни. Освен министър Емил Караниколов разбира се.

Последни новини