Ваксината срещу коронавирус BNT162b2, разработвана от гиганта Pfizer и биотехнологичната фирма BioNTech, може още през ноември да получи спешно одобрение, за да може веднага да започне спешно прилагане, съобщи "Шпигел".
Тя е една от 10-те ваксини, които се намират в последната трета фаза на тестване и нейната ефективност може бъде потвърдена още в края на този месец.
Учените, които участват в разработването на препарата, са толкова уверени в това, че са потвърдили производството на милиони дози от него, за да бъдат разпределени светкавично в мрежата веднага след получаване на одобрението. В момента препаратът е приложен на 30 000 доброволци на възраст от 18 до 85-години.
"Нека да бъда ясен: ако резултатите са положителни Pfizer ще поиска спешно разрешение за използването й (на ваксината) в САЩ след като се получи потвърждение за нейната сигурност в третата седмица на ноември“, обяви в отворено писмо Алберт Бурла, изпълнителен директор на фармацевтичния гигант, който произвежда и прочутото "синьо хапче".
"Както казах, ние работим с бързината на науката, което означава, че ще знаем дали нашата ваксина е ефективна или не в края на октомври“, добави Бурла.
Заради това Европейската агенция по лекарствата (EMA) потвърди, че в момента анализира по спешност въпросната ваксина чрез ускорен процес именно заради обнадеждаващите резултати в предишните 2 опитни фази. Европейската комисия има сключени 3 договора за доставки на ваксини за страните от ЕС с фирмите Sanofi (за 300 млн. дози), с AstraZeneca (300 млн. дози) и с Johnson&Johnson (за 200 млн. дози). Към момента се водят и преговори за сключване на подобен контракт за ваксината на BioNTech/Pfizer.
Германската фирма BioNTech е главната причина за скоростното създаване на ваксината. Още тази година през април тя започна да разработва своя препарат, за да бъде най-напред в създаването на ваксина, способна колкото се може по-рано да стане преграда пред разпространението на новия вирус. Заместник-директорът й Угюр Шахин, който е роден в Германия и е потомък на турски заселници, още през септември оповести големите си надежди в развитието на много ефикасно ваксиниране срещу коронавируса.
Едва € 1.78 ще струва доза ваксина срещу COVID-19 на страните от ЕС.
"През януари прочетох статия в The Lancet, в която се говореше за този вирус“, обясни Шахин в дигиталната американска медия Business Insider.
Сега, около месец преди препаратът да е на разположение на населението по света, фирмата вече има пазарна стойност от цели 20 милиарда долара, което е трикратно увеличение след като на бял свят се появиха положителни данни за разработваната ваксина.
Германската компания и американският гигант се надяват да бъдат произведени до края на 2020 г. да бъдат произведени 100 милиона дози, след като предоставят прозрачни данни за изследванията, включително и с неудобствата или страничните ефекти от приема на препарата.
За да излязат с преднина пред конкурентите си, германската фирма залага на разработвано от тях лекарство срещу рак, за коeто Югур Шахин получава Германската награда срещу рака през 2019 г., и към което приложиха познанията си за новия коронавирус.
Това лекарство бе един от големите успехи на BioNTech и нейният създател, а ако сегашната ваксина на фирмата срещу коронавируса бъде одобрена, Шахин би се превърнал в герой за всички хора.
Източници: NBC и "Канал 3"