Посолството на САЩ в България излезе с изявление в подкрепа на многохилядните протести, които пети ден бушуват в София, а вече и в цялата страна. Нашите американски партньори определят демонстрациите под наслов "Да спасим демокрацията" като признак за цветущо и жизнено гражданско общество, посочвайки правото на мирно протестиране като основна демократична ценност. В изявлението си САЩ напомнят, че никой не е над закона. Ето какво написаха те на своя сайт /bg.usembassy.gov/bg/ :
"Правото на мирно събиране е основна демократична ценност. Демонстрациите и протестите са знак за цветущо и жизнено гражданско общество. Мирните протести са играли ключова роля в 244-годишната демокрация на Съединените щати.
Всяка нация заслужава съдебна система, която е надпартийна и подвластна на върховенството на закона. Ние подкрепяме българския народ в стремежа му за повишаване на доверието в демократичната система и насърчаване на върховенството на закона в България. Никой не е над закона."