Новини - 2023-07-07 11:52:36

Няма да има референдум за Еврото

Новини Няма да има референдум за Еврото

Народното събрание отхвърли предложения референдум на "Възраждане", който би блокирал членството на България в еврозоната до 2047 г. „За“ провеждане на такова обществено допитване гласуваха 68, „против“ – 98, а 46 бяха „въздържали се“.



След петчасов дебат парламентът окончателно отхвърли инициативата на "Възраждане" за провеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г.?". Стигна се до скандал, след като Петър Петров от "Възраждане" се разкрещя от парламентарната трибуна на председателя на правна комисия Стою Стоев от ПП-ДБ. 



От 212 гласували "за" бяха 68, "против" - 98, а 48 се въздържаха. Предложението подкрепиха "Възраждане", БСП, "Има такъв народ" и независимият депутат Радостин Василев. "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС гласуваха против, а от ГЕРБ се въздържаха. Двама от ПП-ДБ гласуваха "за", а един се въздържа. След края на пленарния ден ще стане ясно кои са те. 



Инициативният комитет за събирането на подписка за референдум беше съставен на 10 януари 2023 г. Бяха събрани малко над 604 000 подписа. Впоследствие ГРАО постанови, че 476 000 подписа са валидни.



Днес Деян Николов от "Възраждане" представи инициативата в Народното събрание и изтъкна, че според закона референдумът задължително трябва да се проведе. Той заяви, че ПП-ДБ акцентират върху част от закона, която гласи, че гражданите не могат да бъдат питани за въпрос, по който има вече сключен договор или споразумение. 



В сряда имаше тричасовото обсъждане на референдума в правна комисия, в което участваха конституционалистите доц. Наталия Киселова, проф. Пламен Киров, д-р Борислав Цеков, специалистът по европейско право д-р Христо Христев и гуверньорът на БНБ Димитър Радев. Доц. Киселова и проф. Киров заявиха, че тъй като подписите са събрани и валидни има аргументи за неговата допустимост.



Според д-р Цеков с предложението за референдум с определена дата се прави опит за едностранна промяна на едно безусловно задължение, което е влязло в международен договор. Изказаха се становища, че приемането проекторешението на "Възраждане" противоречи на определени разпоредби в българската Конституция, което го прави противоконституционно, както и че парламентът е компетентният орган, който може да се произнесе по въпроса и че независимо от подписите може или да приеме, или да отхвърли инициативата на "Възраждане". 



Днес в пленарната зала Деян Николов настоя, че не парламентът може да решава дали да се проведе референдум или не, а Конституционният съд (КС). Неговият аргумент е, че България не е ратифицирала договор, в който срокът за това кога да влезе България в еврозоната е описан.



По думите му това означава, че България участва в еврозоната с дерогация на датата на присъединяване - такава имат държавите членки, за които ЕК е решила, че не отговарят на условията и критериите за еврозоната. Деян Николов акцентира, че това е различно от дата за влизане в еврозоната.



"Този акт за това кога да влезем в еврозоната не се е случил. Не потъпквайте демокрацията, наричайки се демократи. Законът за референдумите не дава на нас като депутати да решаваме. Законът гласи, че НС приема решение за провеждане на референдум, след като сме в хипотезата на събрани над 400 000 подписа", призова той депутатите. 



Цончо Ганев от "Възраждане" обвини ПП-ДБ, че не са демократи и че се крият зад европейски ценности. Той посочи, че Дания е провела референдум за еврото и го е отхвърлила. Бранимир Балачев от ГЕРБ каза, че в правна комисия са се изказали много компетентни по темата експерти и затова от ГЕРБ са решили, че им трябва време да преценят за или против са предложението са. 



Деян Николов му отговори, като отново посочи, че в Закона за референдумите е записано, че в хипотезата на над 400 000 подписа "НС приема решение за провеждане на референдума" и че вече само КС може да реши дали референдумът е конституционен или не. 



"Възраждане" за доклада на правната комисия: "Не ви е срам да ни предлагате този парцал" 



Стигна се до скандал в пленарната зала, след като Петър Петров от "Възраждане" буквално се разкрещя на председателя на правната комисия Стою Стоев, защото в доклада за заседанието в сряда има само по едно изречение включено от становищата на доц. Киселова и проф. Киров. Той нарече доклада на правната комисия "парцал" и повиши глас до степен, че се наложи да му изключат микрофона. 



"И вие ще сте ни председател на правната комисия! Радвам се, че ще има ротация. Не ви е срам този парцал да ни го предлагате тука да гласуваме!", развика се той. 




Тошко Йорданов от ИТН предупреди ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС не бива да работят срещу референдума на "Възраждане", защото така им наливат масло в огъня и им дават електорална сила. Той каза, че въпреки че е за еврото, е на мнение, че референдумът е демократична процедура и че трябва КС да реши дали да се проведе или не. 



"Ще вкарате "Възраждане" на бял кон в следващия парламент като нарушавате закона, защото КС ще върне този референдум. Уважаеми българи, тези в залата ви мислят за тъпаци!", каза той. 

Последни новини