Общество и култура - 2021-04-10 06:06:14

На 10 април 1979г. Георги Иванов става първият българин, излетял в космоса

Общество и култура На 10 април 1979г. Георги Иванов става първият българин, излетял в космоса

На 10 април 1979 г. в орбита около Земятае изстрелян космическият кораб „Съюз-33“. В състава на екипажа влиза и българският военен пилот Георги Иванов. Полетът, който продължава 47 часа и 1 минута, нарежда България сред първите шест космически държави в света, а Георги Иванов става първият българин, излетял в космоса.



Георги Иванов Какалов, по-известен като Георги Иванов, е български офицер, енерал-лейтенат и първият български космонавт. Роден е в Ловеч на 2 юли 1940г. Фамилията му е Какалов, но е променена поради "смешното и значение на руски". Завършва средно смесено училище "Тодор Каблешков" в Ловеч и се занимава с парашутизъм още от ученик. 



През 1958г. постъпва в Българската армия, а през 1964г. завършва Военно училище в Долна Митрополия със специалност инженер-летец и квалификация пилот. Служи в армията като такъв, става старши пилот, командир на звено и командир на ескадрила. През 1984г. защитава своята дисертация и получава научна степен кандидат на физическите науки под ръководството на Димитър Мишев. 



Полетът в космоса


На 1 март 1978г. Геоги Иванов е избран за космонавт във втора група от програмата Интеркосмос. Неговата подготовка минава в Центъра за космонавти "Юрий Гагарин".  На 10 април 1979г., в 20:38 часа московско време в орбита около Земята е изстрелян космическият кораб "Союз-33". Командир на полета е Николай Рукавишников.



Корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6" поради техническа неизправност. Сближаването на кораба и орбиталната станция протича с по-висока от предвидената скорост, поради което системата за управление коригира скоростта. Едната страна от горивната камера на основния двигател прогаря и скачването се оказва невъзможно за осъществяване. Корабът е приземен от Рукавишников и Иванов на 320 километра югоизточно от Джезкагзан след 31 пълни обиколки около земята. Двамата прекарват в космоса 1 ден, 23 часа и една минута.



Има легенда, че по време на непредвидения инцидент командирът Рукавишников припада, а пулсът на Георги Иванов остава непроменен и той изважда кораба от драматичната ситуация. Българинът опровергава тази информация, твърдейки, че тя произлиза след предишен разказ на руснака относо тренировка, при която командирът губи съзнание и бордният инженер, в случая Иванов, поема контрола над мисията. 



Според държавната комисия за Космически полети на СССР този полет е дал изключително важни данни за по-нататъшното развитие на космонавтиката. 



Днес спускаемият апарат на космическия кораб "Союз-33" се пази в Музея на авиацията на авиобаза "Крумово" край Пловдив.