"Разумът и сърцето ми казват, че трябват нови мерки , които да ограничат заразата. Днес предложих нови мерки, които обсъдих с министър- председателя. Те трябва да влязат от петък, като преди това се гласуват в Народното събрание", с тези емоционални думи здравният министър призова за затваряне на държавата. Според Костадин Ангелов колкото и да е подготвена една система, тя няма как да издържи на подобен натиск.
"Няма по-висша ценност от живота. Не можем да губим лекари, учители, възрастни. Много колеги лекари са болни, много починаха, изпълнявайки своя дълг. Няма да бъда министърът, който ще предаде усилията им в името на пациентите" добави Ангелов и обясни, че затваряне на градове няма да има. Но е време ресторанти, търговски обекти училища и градини да бъдат временно затворени поне до Коледа.
"Искаме да дадем на системата поне месец, за да може да се ограничи заразата", каза Ангелов.
"Не налагаме локдаун. Вярваме, че заедно ще го наложим. Дори да се страхуваме за доходите си, сме длъжни да направим това усилие, за да спасим живота на хиляди наши сънародници. Само живи и здрави хора могат да вдигнат на крак една държава. Няколко седмици дисциплина ще са равни на хиляди спасени животи."
Ето и мерките:
- Удължаване до март на извънредната епидемична обстановка
- Затваряне на училища, детски градини и ясли - учениците минават онлайн
- Преустановяване на практики , стажове и извънкласни дености
- Преустановяване на организираните спортни мероприятия, конкурси, семинари и частни тържества - сватби и пр.
- Преустановяване работата на заведенията за хранене, игрални зали, барове и др. Остават даработят само доставки по домовете.
- Преустановяване на работата всички големи магазини , с изключение на хранителните магазини, аптеки и банкови и финансови институции.
- Спиране на всички организирани екскурзии
Предстоят още промени като например заповедта за "зелените коридори" за възрастните хора.
Снимка: БГНЕС