Системното дишане на райски газ блокира усвояването на витамин В12 при деца от 12 до 17 години
Д-р Димитър Бакалов е специализант по спешна медицина, заместник-началник на Спешното отделение в МБАЛ Пазарджик. Повече от година д-р Бакалов изнася в извънработно време и на доброволни начала здравни беседи пред деца от различни училища в Пазарджик за рисковете от употребата на вейпове, райски газ, алкохол и други вредни вещества.
Разговаряме с д-р Бакалов за тези „модерни вредности“, както той сам ги е нарекъл.
– Д-р Бакалов, какви субстанции употребяват децата и тийнейджърите, които попадат в тежко състояние при вас в Спешната помощ на МБАЛ Пазарджик?
– Преди време в Спешното попадаха много деца и тийнейджъри, употребявали вещества, които нарекох „модерни вредности“. Субстанциите, заради които най-често ги водеха при нас, бяха вейпове, енергийни напитки, райски газ и снуски (никотинови пликчета, които се слагат на венеца). След като спечелих доверието на децата и младежите при моите разговори с тях в училищата, научих и за много други вещества.
– В какво състояние ви водят тези деца?
– Състоянията бяха различни по тежест. Най-често ни водеха деца с припадъци; с високо кръвно или с много ниско кръвно, според субстанцията, която са употребили; излезли от ритъм сърца; с краткотрайна загуба на съзнание, с повръщане. Имахме и случай на момиче с халюцинации. Голямото предизвикателство пред нас, спешните медици, бе да разберем какво са употребявали, за да им помогнем.
Понеже тези случаи бяха много и чести, сам започнах през 2025 г. информационна кампания за вредите от употребата на вещества сред учениците в Пазарджик. Директорът на нашата болница, д-р Темнилов, ме подкрепи морално и застана зад моята инициатива. На него дължа голяма част от успеха си.
За моя радост, кампанията ми има видим резултат. След като обиколих всяко училище в града, нито едно дете не е попадало в нашето Спешно отделение след употреба на вредни вещества. А вече преполовихме 2026 година. Разбира се, има изключения, но това са деца, които не посещават училище или са с проблемно поведение.
В крайна сметка младите хора заслужават ведро и спокойно бъдеще. В момента ние им го осигуряваме. След години те ще застанат на нашите места и всичко ще зависи от тях. Затова им казвам: „Ако докарате близък в Спешно отделение, а лекарят е дрогиран, не знае и не може да си върши работата, ще му имате ли доверие? Със сигурност – не! Надявам се утре, когато вие станете лекари и дойда при вас да се лекувам, на свой ред да знаете, да можете, а не да сте дрогирани и неадекватни.“
– Защо е опасно пушенето на вейп?
– Много неща застрашават живота на младите хора, които пушат вейп устройства. Първо, защото не е ясно какво съдържа течността, която се изпарява.
Употребата на вейпове от деца крие сериозен риск от увреждане на белия дроб; може да предизвика:
сърдечно-съдови проблеми, като например да извади сърцето от ритъм;
да падне рязко кръвното налягане и да се загуби съзнание.
Това са краткосрочните рискове. А дългосрочно от честата и редовна употреба може да се стигне до астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и много други заболявания. Защото детският организъм още се развива и няма компенсаторни механизми, които да му помогнат да избегне трайни увреждания.
Течностите в много от вейповете съдържат и токсични химикали – тежки метали, формалдехид, диацетил и др., които също увреждат детския организъм. Имаше и вейпове, съдържащи съставка, подобна на упойващото вещество на марихуаната. Едва след като ние започнахме да подаваме сигнали, се взеха политически решения, които ограничиха продажбата на вейпове с активна съставка, подобна на тази на марихуаната.
– Вейповете станаха модерни, защото се рекламираха като алтернатива на тютюнопушенето, а дали са по-безвредни от традиционните цигари?
– При появата на вейповете вървеше голяма рекламна кампания, в която те се представяха за по-безопасни, утоляващи нуждата от пушенето, но с по-малък риск.
Реално нещата стоят съвсем различно. Вейповете не са безопасни или безвредни. Те съдържат опасни активни вещества, но върху тях не се осъществява нужния контрол, защото са регистрирани като добавки. При възрастни хора вейповете може да доведат до хиперлипидемия, което след време да доведе до запушване на съдовете; до превъзбуда на ЦНС, до нарушения във функцията на сърцето и на белия дроб. Ето защо смятам, че вейповете крият повече рискове, отколкото обикновените цигари с тютюн.
– Какъв ефект оказва райският газ върху хората?
– Райският газ е създаден за медицинска употреба, защото той успокоява пациентите, които въвеждаме в анестезия. Но извън тази употреба е много опасен. В разговорите ми с децата в училищата им обяснявам, че балони с райски газ се продават в дискотеките от момичета, които са облечени предизвикателно. Затова в началото райският газ се купуваше повече от момчета и млади мъже. Те си мислят, че като купят пет балона, ще впечатлят момичето.
Откривали сме след пътнотранспортно произшествие 11 флакона с райски газ в единия от катастрофиралите автомобили. Употребата на райски газ извън медицинските цели е много опасна, защото не е ясно как се дозира. При вдишването му той измества кислорода от белия дроб и лишава целия организъм от кислород. Това може да доведе до загуба на съзнание, мозъчно увреждане, халюцинации, паник атаки, психози, депресия, дори до смърт. Всичко зависи от дозата. Системната употреба на райски газ при деца от 12 до 17 години може да блокира усвояването на витамин В12, при което се получават увреждания на нервната система (изтръпване на крайници и парези); настъпват промени в организма като цяло, в костната система, в мускулната система, в мозъка.
– Вредна ли е честата употреба на енергийни напитки от деца?
– Употребата на енергийни напитки от деца са основният проблем в днешно време, защото са леснодостъпни. Те са привлекателни за децата – продават се в цветни кутийки с мускулести тела върху тях, с лъвове, тигри. Децата остават с впечатлението, че като изпият една енергийна напитка, ще получат свръхсили. Поради съдържанието на високи дози кофеин енергийните напитки наистина предизвикват бум от енергия, по-добра концентрация и подобряват когнитивните възможности. Те привличат децата и защото са сладки на вкус, с много захар. Всичко това ги прави много атрактивни.
Лошото е, че високите дози кофеин влияят зле на сърдечно-съдовата система на подрастващия организъм. В разговорите си с учениците им казвам следното: „Сутрин виждате мама и тате да пият кафе. Но докато пият кафе, те се приготвят да излязат за работа – къпане, обличане, гримиране. Даже, когато излязат и шофират в колата, продължават да си пият кафето. И това продължава около час. А вие взимате кен енергийна напитка, започвате да го пиете, но звъни звънецът за влизане в час и за да не го изхвърлите, го изпивате на екс.“
Тази висока ударна доза кофеин предизвиква тахикардия – ускорен пулс, което прави децата нервни и емоционални. В някои случаи заради тахикардията те си мислят, че дори умират. От редовната употреба на енергийни напитки детските сърца лесно излизат извън ритъм, туптят хаотично, нямат ритъм, което повишава риска от инсулти и инфаркти.
Опитвам се да им обясня, че не си заслужава да си съсипват бъдещето заради едно кенче. Това, че един или два пъти им се е разминало, не означава, че винаги нещата ще остават без последствия.
– Безалкохолните напитки се смятат за безобидни и се пият масово, всеки ден. Наистина ли са безобидни?
– Реално няма човек, който да не е пристрастен към нещо – към кафе, към цигари, към сладко и т.н. Проблемът при безалкохолните напитки идва от пристрастяването към сладкото, защото съдържат много захар. А това увеличава многократно риска от диабет. Отделно от захарта зле се повлияват кожата, мозъкът, всеки орган в човешкото тяло. Макар че захарта е основна храна за мозъка, това не означава, че трябва всеки ден да ядем сладки неща. Така няма да станем по-умни. Напротив – употребата на повече захар има негативен ефект върху мозъка. Всичко опира до дозата. А в безалкохолните напитки и сокчетата многократно са превишени нормалните дози захар за организма.
Мара Калчева, Портал на пациента