Удар по организираната престъпност, извършен от българските служби, завършил с конфискуването на повече от 200 000 биткойни – еквивалента на повече от 12 милиарда долара по днешен курс.
Според бюлетин на Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа ( SELEC) – организация, включваща 12 страни членки, сред които и България - от 19ти май (2017г. – бел.ред.), 213,519 биткойни са били конфискувани през този месец. 23ма български граждани са били арестувани по време на операцията. Длъжностните лица съобщават, че след арестите и последвалото конфискуване на значителни активи е започнало разследване за митническа измама.
По днешен курс, конфискуваната сума в биткойни е около 12,7 милиарда долара, при курс 1 биткойн = 60, 179 долара, източник CoinDesk Bitcoin Price Index (BPI).
Властите съобщават, че:
„ Престъпниците са избрали биткойн като метод за инвестиране/депозиране на парите, защото е доста трудно да бъде проследен ".
Лицата от групата разработили вирус, който използвали за да хакнат компютрите на българските митници. Вирусът им позволил да избегнат митническите такси, които се начисляват за внос на стоки в страната. Подкупни лица били използвани за осигуряване на достъп до компютрите.
По този начин престъпниците си спестили мита в размер на 10 млн. лева ( около 6 млн.долара).
Това, което не се съобщава, е какво прави българското правителство с конфискуваните биткойни.
Според публикация на Bivol.bg от 28ми ноември (2017г. – бел.ред.), българското правителство отказва да даде повече информация за да не попречи на разследването.
Трябва да се отбележи, че по време на бюлетина на SELEC от 19ти май, 1 биткойн = 2,354 долара. Съобщението гласи, че конфискуваната сума е 500 млн. долара – по-малко от една двадесета от стойността на един биткойн днес (9.12.2017г. – бел.ред.)
Автор: Нихилеш Ди
Превод от англисйки: Иво Цветков
Източник: https://www.coindesk.com/bulgarian-government-sitting-3-billion-bitcoin