2,1 млн. лева е струвала системата за ранно клетъчно известяване, която онзи ден бе тествана погрешка в реални условия и хиляди абонати на единият мобилен оператор получиха шумен сигнал и тревожно съобщение. Таванът на стойността на изграждане на такава система е бил 4,4 млн. лева, но консорциумът “СисКод” е предложил наполовина по-малко и естествено, е спечелил поръчката. Компанията се извини на хилядите подплашени българи, но хора от бранша не изключват това да не случайна грешка, а умишлен Buzz маркетинг, даже много Buzz.
Едва ли остана българин, който да не е разбрал, че такова нещо вече съществува и е пуснато в действие, макар и с два месеца закъснение. Компаниите от спечелилия консорциум се занимават предимно със системи за сигурна дистанционна работа и получиха огромна публичност. Иначе такива системи за клетъчно известяване съществуват във всички европейски страни.
Хиляди българи получиха на телефоните си известия за тревога заради наводнения между 6 и 8 септември т. г., без значение на кой мобилен оператор са абонати. Острият звук на натрапчивите есемеси предупреждаваше през час и се спираше само от настройката на апарата.
Това обаче бяха туристи, които предпочетоха морето в Гърция. Тогава ураганен вятър и обилен дъжд наводниха град Волос и околностите. Полицията отцепи огромен район около планината и морето, десетки загубиха живота си. По същото време наводнение с жертви се случи и в Царево, но там никой не беше предупреден за опасност по телефона си, защото в България такава система още няма.
Съобщенията на гръцките власти се получаваха в огромен периметър около бедствието. Телефоните на чужденците също са в обхвата на системата за ранно предупреждение, каквато няма само България от страните в Европейския съюз.
Всъщност системата у нас вече е изградена. Разбраха го потребителите на един от мобилните оператори у нас късно в сряда, когато получиха съобщения на телефоните си за тревога с текст “Внимание, опасност! Test, test” и линк към сайта на системата bg-alert.bg. В суматохата от мобилния оператор отрекоха да са изпращали съобщението. МВР първо ги посочи като изпращач, но след това стана ясно, че виновен е служител на частната фирма, която работи по договор за изграждането на системата. Консорциумът “СисКод” е обединение от две компании с водещ партньор “Инфосистемс Интернешънъл”, чийто собственик Николай Симеонов е представител пред държавата. От компанията се извиниха на хората и институциите през пресцентъра на МВР. По-късно Симеонов обясни, че негов колега е натиснал грешен бутон, който активира съобщенията за реални клетки в мрежата на мобилния оператор, а не тези, които са за тест. Така хиляди българи научиха предварително и по неволя, че системата за предупреждение през мобилните телефони (BG-ALERT) скоро ще бъде тествана в цялата страна. (Виж графика в карето.)
Когато системата заработи, съобщенията ще се изпращат само от служителите на МВР, които са обучавани да работят с нея.
Проектът е реализиран с пари по Оперативната програма “Околна среда” за периода 2014-2020 г. Обществената поръчка е обявена в последния момент - през април 2022 г. Възложител е Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН) в МВР. Прогнозната стойност тогава е 4,4 млн. лв., документи подават 7 консорциума от фирми. Печели ДЗЗД “СисКод” с предложена цена от 2,1 млн. лв. Договорът е подписан на 27 септември 2022 г. Според документацията системата трябва да заработи до 1 г. след договора, но проектът се забавя.
Системата за предупреждения от опасности по телефона е допълнение към Националната система за ранно предупреждение и оповестяване и ще е съвместима с европейската, а основният канал за разпространение е с технологията за клетъчно излъчване на съобщения (CBS). Те се предават чрез мобилните оператори. Идеята е да бъдат разпращани съобщения до всички абонати, които са в зоната на бедствие или извънредна ситуация. Те ще получават едни известия, а хората в съседни райони - други.
Съобщения за тревога по телефоните ще се получават при много опасни ситуации с времето - наводнения, ураганен вятър, снегонавявания, пожари. Предвидено е да се ползва и при биологични, химически, ядрена или радиационна авария, но и при промишлени и тежки транспортни инциденти. В Румъния например използват системата си по граничните райони с Украйна, когато близо до тях има военни действия.
BG-ALERT ще изпраща съобщения за предупреждения до мобилните телефони, които поддържат технологията за клетъчно излъчване и са в засегнатия район или в този, за който се очаква бедствие. Известието се появява на екрана приоритетно дори ако телефонът е заключен или е активиран безшумен режим. Придружено е със специфичен звуков сигнал и вибрация. Ако апаратът е изключен, предупреждението ще се появи веднага след включването, но само ако опасността още е активна.
Ако е отминала, няма да се изпише на екрана. Няма да се получава при активиран самолетен режим.
Все пак от настройките на телефона може да се забранят подобни известия, но не е препоръчително.